04 ноември 2018 | Кафе пауза

Истражување: Младите кои се откажале од марихуана имале подобра меморија за една недела

Истражувањата имаат покажано дека марихуаната или екстрактите од неа имаат многу здравствени придобивки. Но, ретко кој лек нема несакани ефекти.

Луѓето кои порано почнуваат со новогодишното украсување се посреќни

Сите знаеме дека најдоброто нешто за Нова година и Божиќ не се самите денови, туку возбудата додека се подготвувате и ги чекате.

Престанете да го барате само лошото во луѓето и запомнете дека има и добро

Полесно е да ја гледате темнината, но ако гледате само во неа никогаш нема да ги видите ѕвездите.

4 необични, но делотворни начини на кои дрвјата можат да ве излечат

Целата напнатост и стрес можат да исчезнат со малку „шумска терапија“.

Надреални фотоманипулации на фотографии со животни

Џулиен Табет е млад Французин кој сака да создава уметност со помош на компјутер.

5-те неверојатни моќи на емпатите

Емпатите се духовно просветлени битија кои имаат неверојатен дар – да го чувствуваат она што другите не можат.

10 старомодни навики за состанувањето кои би требало повторно да се вратат

Состанувањето и врските се навистина променети - важат други правила, луѓето се однесуваат поинаку и приоритетите се други.