куркума | Кафе пауза

Рецепт за чај со ѓумбир и куркума: За здраво срце, добра концентрација и заштита од рак!

Дали знаевте дека супстанците во ѓумбирот и во куркумата имаат силни антиинфламаторни својства?

Куркума и јаболков оцет – совршено дуо за детоксикација на организмот

Ви споделуваме рецепт со само 2-3 состојки, кои веќе ги имате во вашата кујна!

Лимонада со куркума за лекување на депресијата!

Не занемарувајте ги антидепресивните својства на куркумата!

Како куркумата може да ви помогне во борбата против оксидативниот стрес?

Ајурведата ја користи куркумата во борбата против оксидативниот стрес околу 4000 години.

Што е пиперин и кои се неговите здравствени придобивки?

Корисните ефекти на црниот пипер врз организмот се должат на состојката наречена пиперин!

Кои видови суперхрана можат да ја спречат појавата на рак?

Станува збор за состојки кои постојано ви се на дофат. Проверете за кои видови храна се работи!

Третмани на акните со масло од сусам кои се навистина ефикасни

Покрај благотворните ефекти врз косата, сусамовото масло е добро и за лекување акни.

Откријте која храна благотворно делува на мозокот

Прочитајте кои здрави намирници се неопходни за правилното функционирање на мозокот.

Тајните на најдобрите 5 растенија против стареење

Во индустрија каде што евтините производи за убавина полни со хемикалии се стандард, природната нега на кожата е безбедна и чиста алтернатива.

Природно избелување на забите со куркума

Во народната медицина, куркумата се користи против болки со различно потекло, а може да се користи и како продукт за убавина.
12