Лимонада со куркума за лекување на депресијата!

Лимонада со куркума за лекување на депресијата!

Според експертите, лимонадата од куркума се одликува со многубројни лековити својства. Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства.

Лимонада со куркума за лекување на депресијата!

Куркума за лекување депресија

Постојат многу лекови кои можете да ги користите за лекување на депресија, но нивната употреба може да доведе и до многу страшни несакани ефекти, како што се отежнато дишење и стомачно крварење. Од друга страна, куркумата е природен лек кој ја третира депресијата со посебна состојка наречена куркумин.

Рецепт за лимонада со куркума за 4 лица:

  • 4 чаши ладна вода
  • 2 лажици свежо изрендана или во прав куркума
  • 4 лажици 100% јаворов сируп или мед ако избегнувате шеќер
  • 1 лимон или лимета
  • сок од еден портокал (по избор)

Ставете ги сите состојки во чаша, измешајте и послужете ги со парчиња лимон.

Придобивките од куркумата:

1. Содржи природни антивирусни својства.

2. Значителоно го подобрува имунитетот.

3. Се користи во многу рецепти за детоксикација бидејќи има способност да ги намалува калориите.

4. Може да се консумира секојдневно со секаков вид на храна.

Откако прочитавте за антидепресивните својства на куркумата, можеби ќе сакате да прочитате и како куркумата може да ви помогне во борбата против оксидативниот стрес.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар