Тајните на најдобрите 5 растенија против стареење

Тајните на најдобрите 5 растенија против стареење

Решенијата против стареење, како ботокс, се скапи и резултатите можеби нема да траат и може да има несакани ефекти. Во индустрија каде што евтините производи за убавина полни со хемикалии се стандард, природната нега на кожата е безбедна и чиста алтернатива.

Еве неколку растенија што треба да ги додадете во вашата дневна рутина за нега на кожата.

Тајните на најдобрите 5 растенија против стареење

1. Темјан

Ова моќно растение помага во заштита на клетките на кожата и често се користи за намалување на појавата на големи пори и спречување на стареењето. Исто така, ја затегнува кожата. Можете да користите масло од темјан насекаде на кожата, особено во областите што стареат побрзо, како вратот и околу очите.

2. Сандалово дрво

Сандаловото дрво е моќен антиоксидант. Помага при минимизирање на појавата на брчки и фини линии.

3. Босилек

Босилекот е суперхрана и меѓу најпотентните билки против стареење. Јадењето босилек помага во борбата против видливите знаци на стареење и нанесувањето е корисно за задржување на влажноста на кожата, го намалува црвенилото и ја одржува површината мазна.

4. Куркума

Куркумата се смета за волшебна билка и широко се користи во Ајурведата за убавина и здравствени цели. Куркумата ги смирува воспаленијата и ја штити кожата од сонцето.

5. Роза и шипинка

Двете растенија се познати по своите својства против стареење. Маслото од роза е одлично за хидратација и регенерација, а исто така е добро за сите видови кожа. Антиоксидантните производи против стареење обично содржат шипинки.

Прочитајте и за овие 10 намирници што го чистат организмот од никотин.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар