5 начини како да ја зголемите женската енергија

5 начини како да ја зголемите женската енергија

Женската енергија има одлики кои се сметаат за спротивни на машките. Секоја личност има и женска и машка енергија – овие карактеристики не зависат од полот. Сепак, жените се чувствуваат повеќе како дома во својата женска енергија, а мажите во својата машка.

5 начини како да ја зголемите женската енергија

Машката страна на секоја личност се изразува кога напредуваат во животот и ги завршуваат работите. Женствената страна, пак, е изразена во делата на игра и создавање, како и во прифаќањето на протокот на живот. Балансот на двете енергии е неопходен за секој да се чувствува како избалансирана личност.

Стресот во нашите животи може да нè остави исцрпени од нашата женска енергија. Како можеме да ја вратиме? Како да бидеме повеќе женствени, да стапиме во контакт со нашата женска страна и да ја зголемиме женската енергија?

1. Опуштете се и размислете

Направете простор за себе. Престанете да бидете сторител и започнете да слушате што се случува внатре. Стапете во контакт со вашето подлабоко јас. Можете да користите многу начини да се поврзете внатрешно и да ја лекувате ранетата женска енергија – започнете со читање списание, разговарајте со пријателите, опуштете се и размислете за вашиот внатрешен свет.

2. Одете во природа

Женствената енергија е извор на живот. Можете да одите на места како паркови, шума или океан кои се полни со женска енергија.

3. Бидете креативни

Божествената женска енергија е креативна сила. Но, тоа не се однесува само на женското тело кое е дизајнирано да создаде живот. Создавањето може да има повеќе форми – танцување, пишување, фотографирање итн. Замислете што сакате да создадете и што најдобро го изразува вашиот креативен тек.

4. Подобрете го вашиот емотивен израз

Машката енергија е поврзана со логиката, женската се изразува преку чувствата. Тажниот дел е што сите имаме емоции, но не учиме како да ги разбираме и да ги изразуваме. Добро изразената женска енергија во врската е одличен засилувач, па ако сакате хармонија, научете да ги признавате своите чувства. Запознајте се себеси, наведете како се чувствувате и споделете го тоа со вашиот партнер.

5. Бидете спонтани

Честопати сме под стрес и преморени, така што не дозволуваме да ја доживееме спонтаноста на животот. Не чекајте до следниот одмор! Може да имате мини паузи секој ден. Уживајте во добра книга, слушајте музика, грижете се за себе, вежбајте, опкружете се со убави работи или едноставно уживајте во моментот. Кога ќе се опуштите, ќе се чувствувате повеќе како себеси!

Прочитајте како треба да изгледа женската чанта според фенг шуи?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар