зеленчук | Кафе пауза

Кои видови зеленчук содржат најмногу протеини?

Протеините се клучен дел од здравата, урамнотежена исхрана!

Кои видови овошје и зеленчук содржат повеќе витамин Ц од портокалот?

Не заборавајте да го снабдите организмот со сите неопходни витамини и минерали во зима!

Како правилно да гo исчистите аспарагусот и кои се најчестите грешки што ги правите

Прочитајте кои грешки треба да ги избегнувате ако сакате да подготвите вкусно јадење со аспарагус.

Рецепт за ќофтиња со грашок, пченка и сирење

Со оваа мешавини од грашок, пченка и сирење можете да направите вкусен бургер од зеленчук.

Наместо цвеќе, оваа сезона засадете овошје и зеленчук на балконот

Наместо да купувате неколку цветни садници што најверојатно ќе треба да ги фрлите по завршувањето на сезоната, зошто да не го „украсите“ вашиот балкон со овошје и зеленчук?

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Депресија, лош мирис на телото, оштетен вид - ова се само неколку работи што може да му се случат на вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук.

Ако ги јадете овие зеленчуци, вашата кожа ќе биде сјајна и чиста

Храната што ја јадете влијае на секој сегмент од вашето тело и може да ви помогне да имате сјајна и чиста кожа, а овие зеленчуци најмногу придонесуваат за тоа.

Зошто е важно како го сечкате зеленчукот?

Иако обично ги правите овие постапки автоматски и на ист начин, можеби е време да проверите дали ги правите на вистинскиот начин.

4 видови овошје и зеленчук што содржат токсични материи

Сите знаеме колку е здраво да се јаде зеленчук и овошје затоа што се богати со витамини, минерали и хранливи материи. Но, некои од нив кријат опасни материи во своите делови.

Највкусните лазањи со зеленчук

Ако сте љубител на италијанските специјалитети, но не јадете месо, направете ги овие феноменални лазањи со сладок компир, тиквички, спанаќ и вкусен прелив од сирење.