Неверојатно прецизна уметност од пердуви

Додека повеќето од нас гледаат само пердув, 58-годишниот артист Крис Мајнард од Вашингтон, гледа неверојатни минијатурни уметнички дела, отсечени од природните пердуви на птиците. Брилијантно обоените птички на Крис, прецизно искроени од пердуви на птици, се најдени во повеќе зоолошки градини и птичарници. Нивната големина варира од 15-120 см.Неверојатно прецизна уметност од пердуви

Најдобриот начин да се набљудуваат пердувите, е на самите птици. Но, формирањето слика од секој посебен пердув, дава една поинаква перцепција за формата, убавината и улогата на птиците. Природата е нивни креатор. Јас само го овозможувам нивниот дизајн и соодветната светлина.“

Неверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиТој употребува хируршки инструменти и очила со леќи кои го зголемуваат видикот, сѐ со цел совршено, до детали да ги изработи неговите креации.Неверојатно прецизна уметност од пердувиПрвпат изработил уметност од пердуви пред 2 години, а оттогаш има направено дури 80 парчиња и за секое од нив му е потребна неколкудневна работа. Потоа ги врамува во рамки кои се нарекуваат „shadowboxes“. Неговите фантастични пердувести скулптури, се продаваат 800-2000 долари по парче.Неверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердувиНеверојатно прецизна уметност од пердуви


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар