безбедност | Кафе пауза

Зошто љубовта не е доволна во љубовната врска?

Освен љубовта постојат и други елементи кои се неопходни за здрава љубовна врска...

Зошто не треба да ја оставате отворена вратата од спалната соба додека спиете?

Без разлика дали го правите тоа за да ги слушнете вашите деца или за да влегува свеж воздух во собата, оставањето на вратата од спалната соба отворена не е најдобриот избор.

15 одлични совети за патување

Неискрените луѓе секогаш се обидуваат да ги искористат туристите, а ако не сте внимателни, многу лесно можете да станете жртва.

Дали вашето дете е безбедно во автомобилот?

Безбедното сместување на детето во автомобилот може да го намали ризикот од смрт при сообраќајна несреќа за дури 80%.

Пожарникар објаснува зошто треба да ја затворате вратата од собата додека спиете

Во случај на пожар во вашиот дом, постои една работа која може да го спаси животот на вашите деца, а најверојатно воопшто не сте свесни за неа.

9 популарни процедури за убавина што козметичарите никогаш не би ги направиле на себе

Овие процедури звучат навистина примамливо, но дали се навистина ефикасни и безбедни?

6 совети за возење што ќе ви помогнат да ги избегнете несреќите на лошо време

Иако автомобилот е навистина удобно средство за транспорт, тој е голема одговорност за возачот, особено ако времето е лошо.

23 важни совети пред да ја направите првата тетоважа

Тетоважите стануваат важен дел од животите на милениумците, но и на луѓето од сите возрасти.

14 начини да останете безбедни додека користите веб-сајтови за запознавање и љубовни состаноци

Доколку барате романса, но сте немале многу среќа, можеби ќе сакате да го пробате модерниот метод – онлајн состанувањето.

Пет работи кои можете да ги направите за безбедноста на вашето куче

Покрај радоста која ја носат со себе, домашните миленици се и голема одговорност, посебно ако се темпераменти и сакаат да ја истражуваат околината, па често се губат или бегаат од дома.
Датум: 05 окт 2018
, Автор:

11 совети што можат да ви го спасат животот во критични ситуации

Никој не сака да заврши во темна уличка со некој чуден човек или да му се дупне гумата на оддалечено место.

Стара персиска приказна: Искуството е најдобриот учител

Древна поучна приказна за стравот, искуството и безбедноста.