Дали вашето дете е безбедно во автомобилот?

Дали вашето дете е безбедно во автомобилот?

Децата повисоки од 150 центиметри, а помлади од 12 години можат да се возат на совозачкото седиште само со посебно седиште. Децата чија висина е под 150 центиметри, задолжително се транспортираат со посебни седишта.

Дали вашето дете е безбедно во автомобилот?

Безбедното сместување на детето во автомобилот може да го намали ризикот од смрт при сообраќајна несреќа за дури 80%. За правилно да го наместите детското автомобилско седиште, потребно е да следите неколку правила:

  • Детското седиште морате да го прилагодите на возраста и моторичкиот развој
  • Седиштето мора да биде правилно прицврстено за автомобилот
  • Детето мора да биде правилно сместено кога ќе го врзете со појасот

Дополнителни совети за безбедноста на децата во сообраќајот

  • Возачот не смее да вози дете во безбедносно седиште свртено спротивно од насоката на возење на патничкото седиште заштитено со воздушно перниче ако воздушното перниче не е деактивирано, дури ни кога перничето се исклучува автоматски.
  • Велосипедистот постар од 18 години може да пренесува личности постари од 8 години, само ако на велосипедот има посебно седиште за секого и држач за рацете и нозете. Децата помали од 8 години можат да се пренесуваат само во посебно седиште, прилагодено на големината на детето, а детето треба да носи и заштитен шлем.
  • Детето помладо од 12 години не смее да се пренесува со мопед и мотор.
  • Родителите често ги врзуваат децата со безбедносен појас така што го ставаат под пазувите, а не преку рамената. Доколку дојде до судар, вака врзаното дете може да излета напред и може да настанат повреди на колената и ‘рбетот.

Погледнете и кои се работите што не смеете да ги правите додека возите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар