Направете си кафе во прав по ваш вкус

Ви здосади секој ден да купувате по неколку мали пакувања инстант кафе? Вие сте од оние кои не купуваат цела конзерва кафе, туку по едно-две пакувања од ден за ден? Ако имате желба, креативност и малку слободно време, може самите да си направите инстант кафе, кое ќе го чувате во тегличка и секој ден ќе си правите шолја кафе од подготвената сува смеса. Плус, ако однесете една тегличка на работа, можеби ќе ги инспирирате и колегите и тие да си направат инстант кафе, по нивен вкус. Многу лесно се прави, еве како:

Направете си кафе во прав по ваш вкус

Потребни состојки:
  • 500 г еспресо кафе, во гранули
  • 260 г млеко во прав
  • 60 г шеќер во прав (ако кафето го пиете горко, не ставајте шеќер)
  • 60 г смеса за топло чоколадо
Начин на подготовка:

Во голем и длабок сад ставете ги сите состојки и убаво измешајте ги со лажица додека да се соединат. Готовата смеса распоредете ја во чисти теглички.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Dijana Reply

    Kade moze da se najde espresso vo granuli

Остави коментар