Дали знаевте дека кафето е најпродаваниот тропски производ во светот?

Дали знаевте дека кафето е најпродаваниот тропски производ во светот?

Трговијата со кафе е на прво место на листата на тропски производи во поглед на нивната потрошувачка на глобално ниво. Се проценува дека дури 25 милиони домаќинства сочинуваат 80% од производителите на кафе на светско ниво.

Дали знаевте дека кафето е најпродаваниот тропски производ во светот?

Производството на кафе е концентрирано пред сè во земјите во развој и претставува клучен извор за егзистенција на многу домаќинства.

Освен тоа, кафето е еден од најраспространетите пијалаци во светот. Најголемите земји кои произведуваат кафе се Бразил, Виетнам и Колумбија, а земјите на Европската Унија и САД се најголемите пазари кои консумираат и увезуваат кафе.

Прочитајте и како да го изберете најдоброто кафе.

Извор: fao.org


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар