Истанбул како Париз

Сѐ повеќе богаташи од целиот свет го вртат погледот кон Истанбул. Наместо во Париз, тие одбираат да купат луксузен имот во метрополата над Босфор. А таму цените веќе ги достигнуваат оние во најскапите региони...
Датум: 24 јан 2012
, Автор:

Најголемата затворена плажа во светот

Официјално е отворена во 1993 година, а најмногу посетители се забележани во 1995 година кога се избројани 1.25 милиони луѓе.

Тробријански острови

Тробријанските острови се опишувани како место со прекрасни пејзажи и население со неверојатна култура, различна, но сепак воодушевувачка.
Датум: 15 јан 2012
, Автор:

Кели Муту – Езера каде почиваат душите

За овие индонезиски езера со променлива боја се вели дека се место каде почиваат душите.

Поплавената пустина во Бразил

Огромниот предел од околу 1.000 квадратни километри е пустина со ситен бел песок, во која има безброј прекрасни оази.

Лофотен – аномалијата на Арктичкиот круг

Архипелагот Лофотен е норвешкиот Арктички рај. Бидете подготвени. Ова место го одзема здивот...

10 најубави есенски дестинации низ светот

Есента е волшебна и нуди огромен број предели и градови кои можете да ги посетите и да уживате во нивната природа. Ова е листа на 10-те најубави од нив.

Дали е ова најкривата улица во светот?

Улицата Ломбарт во Сан Франциско, Калифорнија, лоцирана во соседството Руски рид има осум остри кривини, поради кои таа ја заслужила придавката најкривата улица во светот...

Водопадот што паѓа во пештера

Водопадот Батар има извонреден трик: водата паѓа 255 метри во огромна пештера која датира од времето на диносаурусите.

Сензационалните Хималаи

Хималајскиот планински венец (името значи „дом на снегот“) се простира низ Азија и претставува дом на највисоките светски врвови, Монт Еверест и К2.

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Исплакнете си ги очите во бесконечните базени на Бали, Бора Бора, Мексико, Малдиви, Филипини...

Феноменален комплекс со вили во Бали

Хотелскиот синџир „Alila“ од Сингапур е надалеку познат по неговите фантастични летувалишта, кои се испреплетени со луксуз и прекрасни природни убавини.