Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Вселенскиот ентузијаст, артист и писател Рон Милер се запрашал како би изгледало ноќното небо доколку Месечината се земени со некоја од планетите во Сончевиот систем.

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Реален поглед кон месечината

Неговата колекција од манипулирани фотографии ги опфаќа релативно малиот Меркур, па сè до огромниот Јупитер, поставени во оригинална големина на местото на Месечината. Тој ја земал предвид и оддалеченоста од Месечината до Земјата (која изнесува отприлика 390.000 километри).

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Меркур

Серијата фотографии на Милер содржи нормален поглед кон месечината на ноќното небо и 7 дополнителни фотографии, по една за секоја планета. Во својата креативна потрага целосно да ја долови својата спектакуларна визија, Милер го занемарува своето знаење за составот на атмосферата и им дозволува на сите планети да ги задржат своите карактеристики и бои.

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Марс


Артистот вели: „Да ја земеме за пример топлата планета Венера. Ние се преправаме, секако, дека таа би ги задржала истите атмосферски карактеристики доколку би се наоѓала во истата орбита како и Земјата“.

Поради својот креативен избор да се фокусира целосно на визуелните карактеристики при заменувањето на Месечината со планета, фотографиите претставуваат надреален поглед на ноќното небо. Но, доколку тие навистина би се наоѓале на таа оддалеченост од Земјата, нивниот состав, изглед и бои би биле сосема различни…

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Венера

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Нептун

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Уран

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

Сатурн

Што ако планетите беа на местото на Месечината?

ЈупитерБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар