Ледена куќа инспирирана од глобалното затоплување

Ледена куќа инспирирана од глобалното затоплување

Оваа ледена куќа ја има создадено артистот Крис Норт кој живее во Минесота, САД. Неговиот проект тој го нарекол „Deep North“, а тој претставува напуштен дом, оставен на немилост на ниските температури. Во едно негово интервју тој објаснил дека за овој проект бил инспириран од една ледена бура, на која тој бил сведок додека бил на одмор во Швајцарија.Ледена куќа инспирирана од глобалното затоплувањеТака, сакајќи да го повтори моментот на гламурозност и апокалипса, тој решил да изгради куќичка и во зимските месеци да ја прска со илјадници литри вода, за да го создаде овој ефект. Со овој проект тој сака да го покрене вниманието на луѓето за глобалното затоплување, сакајќи да покаже што природата може да ѝ стори на нашата планета. Оваа инсталација со замрзната куќа, ја претставува иднината и што таа може со себе да ни донесе.Ледена куќа инспирирана од глобалното затоплувањеЛедена куќа инспирирана од глобалното затоплувањеЛедена куќа инспирирана од глобалното затоплувањеЛедена куќа инспирирана од глобалното затоплување


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. MERYEM Reply

    Prekrasna e 😀

Остави коментар