Морски зајчиња: Сите полудеа по овие неодоливи водни полжави без школка

Морските полжави без школка не се суштества за кои некој би рекол дека можат да видат неодоливи, но овој необичен вид од Јапонија го смени мислењето на целиот свет. Тие не само што се слатки, туку изгледаат и како мали крзнени зајчиња. Необичните мали полжави имаат зајачки уши кои всушност се еден вид сензори за вкус кои им помагаат да ги детектираат хемикалиите во водата и да го најдат својот пат низ океанското дно. Тие можат да се најдат од Индискиот океан, па сè до Филипините и Јапонија.

(1) Морски зајчиња: Сите полудеа по овие неодоливи водни полжави без школка


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар