Бразилски кафе колачиња (Brazilian Coffee Cookies)

Вкусни и неодоливи во секое време

Бразилски кафе колачиња (Brazilian Coffee Cookies)

Време на подготовка: 20 минути

Потребни состојки:

  • 110 грама кафеав шеќер
  • 100 грама шеќер
  • 1 јајце
  • 10 милилитри екстракт од ванила
  • 20 милилитри млеко
  • 250 грама брашно
  • 5 грама сол
  • 1 грам сода
  • 1 грам печиво
  • 10 грама инстант кафе

Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на температура од 200 Целзиусови степени и обложете ја тавата со пергаментна хартија. Во голем сад ставете ги кафеавиот и белиот шеќер, јајцето, екстрактот од ванила и млекото и мешајте додека смесата не стане пенеста. Во друг сад ставете ги брашното, солта, печивото и инстант кафето и на крај додадете ја смесата што претходно ја измешавте. Со миксер мешајте додека не добиете темелна хомогена смеса.

Откако ќе го направите ова, направете идентични кружни форми или доколку имате калапи можете да направите различни видови креативни колачиња. Направените форми наредете ги во тавата и печете 10 минути на температура од 200 Целзиусови степени, додека колачињата не ја добијат потребната светло кафеава боја.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар