За совршена венчавка: Ви ги откриваме најновите трендови во светот на тортите

Покрај изборот на венчаницата, одлуката за декорациите и резервирањето на фотограф, идните невести мора да пронајдат време и за избор на тортата. Бидејќи, најслаткиот дел од свадбата, после младенците, е свадбената торта. Исто како што се менува модата од сезона во сезона, така и свадбените торти ги следат новите трендови, а кои се актуелни за оваа сезона ќе дознаете во продолжение.

1-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

1. „Голи“ торти

Тортите без глазура и фондан биле омилен избор во изминатите сезони, а остануваат на врвот и во текот на оваа сезона. Можеби понекогаш изгледаат помалку раскошно, но и тоа како се примамливи, и за окото и за непцето. Голата торта со шумско овошје е совршен избор за венчавка во рустичен и бохо стил, додека украсената со цветови може добро да се вклопи и во класичните венчавки.

2-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_3-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

2. Торта со карнери

Една од најновите техники, кога се во прашање венчавките, овозможува правење брановидни текстури по површината на тортата. Може да се направат со фондан, но и со шлаг. Резултатот е лесна и прозрачна торта која одлично ќе се вклопи во нежната декорација.

4-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_5-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

3. Металик глазура

Во текот на целата година владеат металик парчиња облека на модната сцена, па овој тренд не ги заобиколи ниту свадбените торти. Голема предност е тоа што металик глазурите може да се вклопат во скоро секој стил, како и во секој амбиент. Ако ви е премногу целата торта да биде во металик нијанса, искористете го овој тренд на еден од катовите или само на деталите.

7-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_6-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

4. Чипкани торти

Вистински избор за романтичните невести. Дополнителен плус – овој тренд овозможува да го копирате изгледот на чипката од вашата венчаница на тортата. Доколку се одлучите за ваква торта, не претерувајте со боите и држете се до неколку нијанси за подобро да го истакнете дезенот на чипка.

8-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_9-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

5. Бела елеганција

Овој нов тренд ја подигна белата торта на повисоко ниво. Тие се сѐ, само не едноставни – софистицирани и модерни кои на целата атмосфера ѝ даваат доза на елеганција. Во вистинска комбинација на облик, дезен, текстура и детали ќе добиете впечатлив десерт со кој ќе ги импресионирате гостите.

10-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_ 11-za-sovrshena-venchavka-vi-gi-otkrivame-najnovite-trendovi-vo-svetot-na-tortite-www.kafepauza.mk_

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар