Рецепт на денот: Чоколаден мус со нане и боровинки

За љубителите на чоколадото е доволно нивниот десерт да ја содржи само таа мала, главна состојка која го зголемува серотонинот. Но, кога во неа ќе додадеме нане и боровинки, тогаш тоа е навистина мал рај за љубителите на слатките задоволства.

1-recept-na-denot-chokoladen-mus-so-nane-i-borovinki-www.kafepauza.mk_

Потребни состојки

  • 1 литар слатка павлака
  • 200 грама чоколадо за готвење
  • 125 грама путер
  • 3 јајца
  • 90 грама шеќер
  • 2 шаки свежо нане

Начин на подготовка:

Загрејте ја павлаката додека не почне да испарува. Потоа додајте ги листовите нане и оставете да отстои еден час. Процедете и изладете. Заедно растопете го чоколадото и путерот на пареа. Изматете ги јајцата и шеќерот додека не добиете пенлив, светложолт крем. Процедете го ладниот крем, а листовите нане фрлете ги.

Лесно, со жица за матење, измешајте ја павлаката, но нека не стане премногу цврста. Во смесата со павлака и жолтиот крем додајте ја чоколадата и помешајте. Сипете во чаши и оставете да отстои еден час. Непосредно пред служење декорирајте го десертот со парчиња црно чоколадо и боровинки или кое било друго шумско овошје.

А, за вистинските љубители на чоколадото подготвивме чоколадни десерти за кои ви се потребни само 3 состојки

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар