Смуди со спирулина: Чинија полна здравје

Смуди со спирулина: Чинија полна здравје

Ако не сте запознати со концептот на смуди во чаша, еве објаснување: тоа е смуди малку погусто од она што го пиете со сламка. Покрај тоа, откако ќе го ставите во чинија, може да додадете разни намирници.

Смуди со спирулина: Чинија полна здравје

Потребни состојки:

  • 50 мл бадемово млеко
  • 150 грама замрзнато шумско овошје (јагоди, малини или мешавина)
  • 1 грст свеж спанаќ
  • 1 лажичка спирулина во прав
  • 1 лажичка колаген во прав (по избор)
  • 1 лажичка акаи во прав (по избор)
  • 1 лажичка семе од коноп
  • 10 лажици гранола
  • 1 киви исечкано на помали парчиња

Начин на подготовка:

1. Измешајте ги сите состојки (освен гранолата, кивито и семето од коноп) додека не добиете каша за смуди.

2. Поделете ја гранолата во две чинии, а потоа турете половина од добиената смеса за смуди во едната чинија, а другата половина во другата чинија.

3. Посипете со семе од коноп одозгора.

4. Украсете со киви и цвеќиња што се јадат.

Погледнете ги овие 3 рецепти за смуди за убава линија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар