Слатко задоволство од само 3 состојки: Рецепт за мус од јагоди

Слатко задоволство од само 3 состојки: Рецепт за мус од јагоди

Денес ви споделуваме брз и лесен рецепт за десерт за кој ви се потребни само три состојки и добар блендер.

Слатко задоволство од само 3 состојки: Рецепт за мус од јагоди

Потребни состојки:

  • 450 грама свежи јагоди
  • 300 милилитри слатка павлака за шлаг
  • 2 лажици шеќер, мед или јаворов сируп

Начин на подготовка:

1. Добро измијте ги јагодите и исечете ги на помали парчиња.

2. Ставете ги јагодите во блендер заедно со шеќерот и мешајте додека не добиете изедначена смеса. Ќе ви бидат потребни две до три минути.

3. Изматете ја слатката павлака па додадете ја смесата.

4. Оставете ја добиената смеса во фрижидер најмалку половина час пред да ја консумирате.

5. Послужете со парчиња свежи јагоди. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за мус со јагоди, можеби ќе сакате да го прочитате и најслаткиот рецепт за ролат со јагоди.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар