Рецепт за вкусен и едноставен чоколаден колач без брашно

Рецепт за вкусен и едноставен чоколаден колач без брашно

Ви споделуваме вкусен рецепт без брашно и печење за чија подготовка ви се потребни само неколку состојки и едно празно тетрапак пакување од млеко или сок.

Рецепт за вкусен и едноставен чоколаден колач без брашно

Потребни состојки:

  • 500 милилитри млеко (за вегани може и млеко од соја)
  • 100 грама шеќер (или засладувач по желба)
  • прстофат сол
  • 30 грама (2 лажици) какао во прав
  • 90 грама темно чоколадо
  • 20 милилитри вода
  • 10 грама растителен желатин
  • кокосово брашно за декорација
  • празно тетрапак пакување

Начин на подготовка:

1. Во тенџере истурете 400 милилитри млеко, додадете 100 грама шеќер и прстофат сол и оставете да се варат на тивок оган.

2. Во друг сад измешајте 100 милилитри млеко и 30 грама какао во прав. Промешајте и додадете ги во тенџерето. Потоа додадете 90 грама темно чоколадо.

3. Промешајте го желатинот со 20 милилитри вода и додадете ја смесата во тенџерето.

4. Добиената смеса истурете ја во тетрапак пакувањето и оставете ја да отстои во фрижидер околу 2-3 часа.

5. Кога ќе се олади, извадете го десертот од пакувањето и посипете со какао или кокосово брашно. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог за вкусен, едноставен десерт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за здрав десерт без шеќер, готов за 10 минути.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар