Здрав десерт без шеќер, готов за 10 минути!

Здрав десерт без шеќер, готов за 10 минути!

Станува збор за рецепт кој не содржи шеќер, но е многу вкусен и здрав. Сигурни сме дека целото семејство ќе го обожава!

Здрав десерт без шеќер, готов за 10 минути!

Потребни состојки:

  • 170 грама урми
  • 2 лажици путер од кикирики
  • прстофат сол
  • 100 грама овесно брашно
  • 60 грама кикирики
  • 100 грама чоколадо

Начин на подготовка:

1. Ставете ги урмите во сад со топла вода каде ќе отстојат 2-4 минути.

2. Потоа префрлете ги во блендер, додадете 2 лажици путер од кикирики, малку сол и измешајте.

3. Поделете ја смесата приближно 60/40, поголемиот дел оставете го во блендерот и додадете 100 грама овесно брашно. Мешајте додека не добиете густа смеса.

4. Префрлете ја смесата на хартија за печење, распределете ја рамномерно и врз неа намачкајте го преостанатиот дел од филот.

5. Наредете кикирики и оставете ја смесата во замрзнувач да отстои околу 30-40 минути.

6. Исечете го десертот на стапчиња и секое од нив прелијте го во растопеното чоколадо, а потоа ставете ги во фрижидер да отстојат околу 4 минути. На здравје!

Откако го прочитавте овој рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за француски десерт без брашно за чија подготовка ви се потребни само 10 минути.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар