Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

Ако барате дестинација каде ќе можете да уживате во најдобрите зајдисонца, бескрајните плажи и гостопримливи локални жители, Шри Ланка е вистинскиот избор за вас!

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

1. Долга историја

Можеби една од најдобрите причини да ја посетите Шри Ланка е нејзината долга историја. Ви се верува или не, првите знаци на човечка цивилизација на островот датираат од пред 34.000 години! Со островот владееле девет дестинации пред да биде колонизиран од страна на Португалците, Холанѓаните и Британците. Својата независност ја стекнал во 1948 година, а статусот на република го добил во 1972 година.

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

2. Богато културно наследство

Шри Ланка е спој на различни култури, вкусови и архитектонски стилови. Овде можете да видите остатоци од португалска и холандска архитектура, како и палати и будистички храмови. Не е за чудење фактот дека во секој дел на островот има барем по еден локалитет кој е дел од списокот на светското наследство на УНЕСКО. Тука се вбројуваат и античкиот град Канди (древен будистички храм), стариот град Гале (потекнува од 16 век), Сигирија (древна палата), Анурадапура (првиот антички главен град на Шри Ланка), пештерскиот храм Дамбула и шумскиот резерват Синхараја.

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

3. Изобилува со азиски слонови

Шри Ланка е дом на повеќе од 5.000 азиски слонови. Ова ја прави малата островска држава место со најголема концентрација на слонови во Азија. Освен тоа, секоја година во периодот од мај до септември, во резервоарот во националниот парк Минерија можете да видите околу 350-400 слонови.

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

4. Да не заборавиме дека изобилува и со леопарди!

Повеќето од нив живеат во Националниот парк Јала, а туристите можат да ги посетат за време на тридневното сафари во паркот кое се организира во периодот помеѓу март и октомври.

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

5. Преубави плантажи на чај

Доколку не сте знаеле, Шри Ланка е четвртиот најголем производител на чај во светот. Се карактеризира со повеќе од 2.000 квадратни километри насади со чај кои произведуваат околу 300 милиони килограм чај годишно. Бескрајните зелени полиња се совршени за оние кои сакаат да избегаат од топлината и влажноста, а притоа имаат можност да го вкусат оригиналниот цејлонски чај.

Зошто вреди да ја посетите Шри Ланка барем еднаш во животот?

Откако прочитавте зошто вреди да ја посетите Шри Ланка, можеби ќе сакате да прочитате и за најлудите (и најубавите) храмови низ Азија.

Извор: passportsymphony.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар