Рецепт за пролетна супа полна со протеини

Рецепт за пролетна супа полна со протеини

Пролетта е одлично време за детоксикација на организмот, а зеленчукот и здравата и свежа храна можат да ве инспирираат во кујната да направите одлични, здрави и вкусни комбинации. Денес ви споделуваме рецепт за пролетна супа полна со протеини и влакна.

Рецепт за пролетна супа полна со протеини

Потребни состојки:

  • 7 парчиња млад кромид
  • мешавина од пролетен зеленчук (може да биде боранија, грашок и аспарагус)
  • 1 лимон
  • 1 ½ шолја зелена леќа
  • 1 лажичка семе од анасон

Начин на подготовка:

Исечете го младиот кромид и издвојте ги белите и зелените делови. Изрендајте го лимонот. Загрејте го шпоретот на средна температура и загрејте малку маслиново масло во тава, а потоа пропржете го белиот дел од младиот кромид додека не омекне, околу 5 минути. Додадете го зеленчукот и кората од лимон во кромидот, а потоа зачинете со сол и бибер. Варете сè заедно околу 5 минути. Додадете 1½ шолја зелена леќа, 1 лажичка семе од анасон и ½ лажичка мелен црвен пипер и убаво измешајте. Додадете 6 чаши вода, делумно покријте и оставете да зоврие. Отстранете го капакот и варете ги леќата и зеленчукот на тивок оган додека не омекнат, 20 до 25 минути. Супата тргнете ја од оган и додадете го зелениот дел од кромидот, па по желба додадете сок од лимон. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за здрава кремаста супа од 4 состојки што ќе ја обожавате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар