Рецепт за највкусната и најбрзата чоколадна торта

Рецепт за највкусната и најбрзата чоколадна торта

Денес ви споделуваме рецепт за традиционален шведски десерт – крцкава чоколадна торта која се топи во уста. Станува збор за вкусна торта со крцкава кора однадвор, но мека и сочна однатре, која е готова за околу половина час.

Рецепт за највкусната и најбрзата чоколадна торта

Потребни состојки:

  • 135 грама путер + за подмачкување на калапот
  • 55 грама какао во прав
  • 350 грама шеќер
  • 2 лажички ванилин шеќер
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 130 грама обично брашно + за посипување на калапот
  • 3 јајца
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови. Намачкајте го калапот со путер и посипете малку брашно.

2. Растопете го путерот во тенџере на тивок оган. Тргнете го од оган и измешајте ги останатите состојки. Мешајте додека не исчезнат грутчињата за да добиете еднолична смеса.

3. Истурете ја смесата во подмачканиот калап и печете 35 минути. Проверете ја тортата по 20 минути. Готовата торта мора да биде крцкава однадвор, но мека однатре.

4. Декорирајте со шеќер во прав и послужете додека е топла. На здравје!

Откако го прочитавте овој рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за чоколадна торта со свилено тофу.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар