Рецепт за домашно чоколадо: Вкусно и здраво!

Рецепт за домашно чоколадо: Вкусно и здраво!

Денес ви споделуваме рецепт за домашно чоколадо без бел шеќер и адитиви!

Рецепт за домашно чоколадо: Вкусно и здраво!

Потребни состојки:

  • Какао во прав – 70-100 грама
  • Млеко по избор – 50 милилитри
  • Мед – 2 лажици
  • Путер – 50 грама
  • Малку цимет (по избор)
  • Сечкани или цели печени ореви и/или сушено овошје

Начин на подготовка:

1. Загрејте го млекото на тивок оган, без да зоврие. Додадете путер и цимет и мешајте додека смесата да се згусне. Истурете ја смесата во сад со какао во прав, постепено мешајќи за да не се направат грутчиња.

2. Загрејте ја готовата смеса на тивок оган или на пареа. Тргнете го садот од оган и додајте мед.

3. По желба можете да додадете сечкани или цели ореви, бадеми, лешници, сушено овошје. Префрлете ја смесата во калап и оставете ја да отстои еден час во фрижидер.

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за вкусни мексикански колачи со чоколадо.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар