Потопете ги стапалата во јаболков оцет. Резултатите ќе ве воодушеват!

Потопете ги стапалата во јаболков оцет. Резултатите ќе ве воодушеват!

Секогаш е добро да ги потопите вашите стапала во топла вода со цел да се опуштите по напорниот ден на работа, но ако го сторите тоа во јаболков оцет, резултатите ќе ве остават без зборови! Одморете ги вашите уморни стапала во топла или студена бања од јаболков оцет на крајот од денот за да ги исчистите и исцелите. Оцетот е лесна киселина која може да ви помогне при отстранувањето на мртвата кожа и освежувањето на вашите стапала. Да не заборавиме и за пријатниот мирис кој потоа ќе го имате.

Потопете ги стапалата во јаболков оцет. Резултатите ќе ве воодушеват!

Кога купувате јаболков оцет за оваа намена, погрижете се да има парчиња кои изгледаат како да требало да бидат отстранети пред шишето да се најде на полиците во маркетот. Тие имаат неверојатно високи придобивки за вашето здравје.

Па, како да го подготвите оцетот за оваа намера? Во еден леген каде што можете удобно да ги сместите вашите стапала, наполнете 2/3 топла вода од чешма (доволно топла за да ви биде удобно, но не премногу жешко за вашата кожа). Ако е многу топол денот и сакате да се оладите, можете да користите студена вода. Потоа сипете од 160 до 230 милилитри оцет.

Потопете ги вашите стапала на околу 30-тина минути. Оцетот има блед мирис кој избледува откако ќе ги извлечете нозете од него, но можете слободно да ги измиете со ладна и чиста вода. Во продолжение погледнете ги и придобивките од овој рецепт:

  • Намалување на болката од убод од пчела
  • Болки во мускулите на стапалата
  • Намалување на болката од изгореници од сонце
  • Заздравување на сувата кожа
  • Борба против габична инфекција под ноктите
  • Отстранување брадавици
  • Намалување на лошата миризба
  • Избледување на старосните точки
  • Лечење атлетско стапало
  • Лечење испукана кожа на петите


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар