Лиснати погачи со спанаќ и фета сирење

Лиснати погачи со спанаќ и фета сирење

Малите погачи со спанаќ се одличен оброк кој можете да го понесете со себе на работа, или да го подгреете кога не ви се готви

Лиснати погачи со спанаќ и фета сирење

Потребни состојки:
  • Едно пакување лиснато тесто
  • Маслиново масло
  • Една главица кромид
  • Праз
  • 2 чешниња лук
  • 500 грама спанаќ
  • 2 јајца
  • 30 грама фета сирење
  • Сок од половина лимон
  • Сусам
Начин да подготовка:

Кромидот и празот исечкајте ги ситно, па динстајте ги на маслиново масло. Додајте го исечканиот лук и динстајте уште неколку минути. Додајте го и спанаќот и динстајте додека не испари водата.

Динстаниот зеленчук ставете го во сад и додајте едно јајце, лимонов сок и сирење. Измешајте добро и оставете ја смесата да отстои.

Загрејте ја рерната на 20 степени. Развлечете го тестото со дебелина од околу 5-6 центиметри и поделете го на 4 делови со нож. На секое парче тесто ставете од смесата со спанаќ и сирење и преклопете го со другата страна. Притиснете ги рабовите на погачите со виљушка за добро да ги затворите.

Изматете го останатото јајце и премачкајте ги погачите, ставете сусам и печете додека тестото не порумени.

Пробајте ја и оваа вегетаријанска лазања со спанаќ.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар