Кога немате време: Рецепт за брзи и здрави тортилји

Кога немате време: Рецепт за брзи и здрави тортилји

Ако сте решиле да се храните здраво, тоа не значи дека ќе треба да поминувате повеќе време во кујната. Се разбира, на некои јадења им треба подолго време за готвење и подготовка, но има безброј рецепти за брза и здрава храна. Денес ви споделуваме еден од нив.

Кога немате време: Рецепт за брзи и здрави тортилји

Потребни состојки:

  • 1 голема интегрална тортилја
  • 30 грама рукола
  • 2 супени лажици пченка
  • 1/2 црвена пиперка
  • 2 супени лажици хумус
  • 2 варени јајца
  • 1/4 авокадо, исечкано на коцки

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја тортилјата на тава.

2. Намачкајте ја тортилјата со хумус.

3. Додадете го зеленчукот, авокадото и исечканите варени јајца.

4. Завиткајте и декорирајте со салата. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и овој рецепт за брз и вкусен појадок.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар