Инспирирано од морските бранови: Во што се крие тајната на сината храна?

Супермаркетите и пекарите во Австралија, баровите за детоксикација во Њујорк и Инстаграм профилите на калифорниските блогери се полни со фасцинантна храна и пијалаци во морско сина боја.

1-inspirirano-od-morskite-branovi-vo-shto-se-krie-tajnata-na-sinata-hrana-www.kafepauza.mk_

Ако таквата храна ви изгледа неприродно, а бојата ве застрашува и ви делува вештачко, едноставно не сте запознаени со главната состојка, позната како „Blue Majik“.

Овој прашок е екстракт од спирулина, односно од сино-зелените алги од кои таа се добива. Верувале или не, станува збор за еден од најважните хранливи додатоци во светот, бидејќи полн е со витамини Б, протеини, ензими, минерали и аминокиселини со противоспалителни својства. Може да ги спречи мозочните болести и да го регулира варењето, бидејќи всушност станува збор за цијанобактерии.

5-inspirirano-od-morskite-branovi-vo-shto-se-krie-tajnata-na-sinata-hrana-www.kafepauza.mk_

Силната сина боја не настанува поради вештачки додатоци, туку настанува од природниот пигмент на хлорофилот, фикосинин. Па, следниот пат кога ќе забележите нешто сино, немојте да се уплашите, туку пробајте го овој антиоксиданс кој е за 22 пати помоќен од спанаќот и дури 6 пати помоќен од боровинките.

2-inspirirano-od-morskite-branovi-vo-shto-se-krie-tajnata-na-sinata-hrana-www.kafepauza.mk_

Кога станува збор за вкусот, мораме да признаеме дека сам по себе, има вкус на риба. Меѓутоа, тој вкус исчезнува со мешањето во друга храна. Овој прашок е идеална основа за коктели, смудиња, овесни каши, мафини, колачи, ладно цедени сокови, па дури и за вашето кафе.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар