Едноставен и лесен рецепт кој ќе ви помогне да го спречите труењето со пестициди

Едноставен и лесен рецепт кој ќе ви помогне да го спречите труењето со пестициди

Кога ќе одите во супермаркет или на пазар за да купите овошје и зеленчук, сигурно мислите дека сте купиле здрава храна за вас и вашето семејство. Сепак, тоа не е секогаш така, затоа што пестицидите се користат во сите држави ширум светот. Една од главните „причини“ за користење пестициди е тврдењето дека доколку се престане со нивно користење, процесот на производство ќе забави, а цената на храната ќе порасне.

Едноставен и лесен рецепт кој ќе ви помогне да го спречите труењето со пестициди

Според резултатите од последната статистика, Бразил го зазема првото место за употреба на пестициди. Според Националниот институт за рак, една просечна возрасна личност консумира околу 5 литри пестициди годишно и тоа се навистина шокантни резултати. Една студија пак, спроведена во 2015 година од група истражувачи, дошла до заклучок дека речиси 70% од свежата храна во таа држава е заразена со отрови. Добрата вест е дека постојат методи со чијашто помош можете да отстраните некои од нив. Еден од тие методи е развиен од еден познат бразилски кардиолог и нутриционист, д-р Леир Риберо. Сѐ што треба да направите е да следите едно едноставно упатство.

Потребни состојки:
  • 1 литар вода
  • 5 милилитри јод
Начин на подготовка:

Најпрво, измијте го зеленчукот со вода. Потоа додајте 5 милилитри јод во 1 литар вода и целиот зеленчук ставете го во таа мешавина. Покријте го садот и оставете да отстои така 1 час.

Забелешка: Садот ставете го на темно место, затоа што недостатокот на светлина ќе ја спречи оксидацијата на јодот. После еден час, можете да го извадите зеленчукот и повторно да го измиете со чиста вода, па тој ќе биде спремен за јадење и нема да содржи никакви пестициди.

Треба да знаете дека долгорочното консумирање овошје и зеленчук кои содржат високо ниво хемикалии и пестициди, може да му наштети на вашето здравје. Најчестите несакани ефекти може да варираат, почнувајќи од главоболка и алергија, па до генитални деформации и неколку видови рак. Токму поради ова, од особена важност е да се заштитите себеси и вашето семејство од овие скриени опасности. Најдобро решение е самите да одгледувате овошје и зеленчук, затоа што така ќе бидете најсигурни дека јадете здрава и органска храна, без какви било пестициди и хемикалии.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар