Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Кога помислуваме на свадбите на славни личности, обично прво ги замислуваме прекрасните венчаници на дамите.

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Сепак, постојат и познати дами кои се венчале во поедноставни модели на фустани. Актерката Кира Најтли го изговорила судбоносното „да“ со музичарот Џејмс Рајтон во 2013 година. Парот се одлучил за мала цивилна церемонија што се одржала во Франција.

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Едноставната свадба била проследена и со едноставен код на облекување. Кира се омажила во „миди фустан“ од модната куќа Шанел, која за првпат го носела во 2008 година, пред доделувањето на наградата BAFTA на забава на која присуствувала со тогашниот партнер, актерот Руперт Френд. По свадбата, таа го носела овој фустан на црвениот тепих во неколку други прилики.

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Амал Клуни ги воодушевила модните критичари со нејзиниот избор за цивилната венчавка во Венеција. Адвокатката се омажила со Џорџ Клуни во елегантен бел комплет со темносини детали и шешир во истите нијанси.

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Една од најлегендарните комбинации за венчавка е секако онаа што Бјанка Џегер ја носела во 1971 година. Таа се омажила за Мик Џегер во 1971 година во долго бело здолниште, сако и голем шешир, а нејзиниот избор се нашол на списокот на списанието „Vogue“ со најдобрите венчаници на сите времиња.

Погледнете ги и преостанатите фотографии од славните личности и нивните „необични венчаници“.

Дури и без венчаница: 12 (не)обични комбинации во кои се венчале славните дами

Можеби сакате да прочитате и за Дизни кој ја создаде првата колекција венчаници инспирирана од нивните принцези.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар