Доктор Мати од Тајван: Научете го телото само да ги исфрла отровите за да ослабите без диети

Можете да се грижите за вашето тело, здравје и фигура колку сакате, но телото нема да стане идеално ако содржи непотребни работи. Овде станува збор за отпадот во вашето тело. Поради тоа детоксикацијата (различните методи за чистење на телото) стануваат сè попопуларни во светот. Добрата програма за детоксикација треба да биде нежна, но ефикасна и да се заснова на добри навики. Доктор Мати е тајвански специјалист за здрав живот и многу е популарен поради својот метод „Тенки нозе и рамен стомак од Мати“. Тој има обожаватели ширум светот кои изгубиле тежина благодарение на неговиот метод, но и постигнале поквалитетни услови за живот.

Доктор Мати изјавува: „Ако сакате да имате чиста кожа и слабо тело, треба да го истренирате вашиот организам да го исфрла отровот (пот, урина и столица).“

Акумулацијата на овие отпадоци се манифестира со лошо варење на храната, сува кожа и губење на косата. Важниот фактор за здравје и убавина зависи од тоа како токсините се исфрлаат и издвојуваат од телото.

Правилното чистење на телото се случува дури тогаш кога ќе се исфрли отпадот од организмот. Па, како да го сторите тоа?

1. Утринска навика

Кога ќе се разбудите, не станувајте одма. Прво облечете чорапи пред да стапнете на подот. Чорапите не ги греат нозете туку им ја одржуваат топлината. Дури и во најтоплото време овој метод делува на поттикнување на природниот метаболизам и правилниот проток на крв. Важно е глуждовите и стапалата никогаш да не бидат ладни.

2. Навики пред вечера

Испијте една чаша прочистена вода којашто има иста температура како вашата телесна температура. Струкот ќе ви биде подебел ако пиете премногу топли или премногу ладни пијалаци. А, течноста што е приближно со иста температура како вашето тело, ќе ви помогне да ги исфрлите токсините од организмот. Чашата вода пред оброкот ја смалува количината на внесена храна и доведува до ситост. Исто така, многу е важно да пиете вода додека стоите исправено бидејќи на тој начин таа побрзо ќе стигне до стомакот.

3. Прехранбени навики

Плунката е многу важна. Таа го поттикнува брзото варење на храната. Денешниот човек има помалку плунка бидејќи јаде преработена храна која не предизвикува излачување на плунка. За да го поттикнете излачувањето на плунката, пред јадењето јазикот треба силно да се исплази во траење од 60 секунди. Плунката сама ќе почне да тече што значи дека вашиот организам одма ќе го започне процесот на варење на храната.

4. Навики со овошјето

Доктор Мати споменува дека е многу важно времето кога се јаде овошјето. Тој советува дека ако немате стомачни проблеми треба да јадете наутро на празен стомак бидејќи единствено тогаш телото ќе ги преземе сите потребни витамини. Ако јадете овошје после оброк, попладне или навечер, процесот на варење трае подолго.

Дознајте со кои навики во исхраната ќе го зачувате здравјето и без држење диети.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар