Безглутенска гранола за совршено здраво утро

Постојано сме во потрага по што е можно поздрави оброци, како утрински така и во вид на ужини со кои ќе можете да ги замените нездравите благи. Ви откриваме рецепт за сјајна безглутенска гранола која е идеална за сите оние кои се интолерантни на глутен, но и за оние што едноставно сакаат да јадат поздраво.

1-bezglutenska-granola-za-sovrsheno-zdravo-utro-www,kafepauza.mk_

Потребни состојки:

 • 200 грама оризови снегулки
 • 30 грама експандиран ориз
 • 30 грама експандирано просо
 • 70 грама сончогледови семки
 • 70 грама сусам
 • 60 грама кокос
 • 180 грама оризов сируп
 • 50 милилитри кокосово масло
 • 100 грама суво грозје
 • Прстофат мелена ванила
 • 1 лажичка цимет
 • Прстофат сол

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната да се грее на 160 степени Целзиусови. Во голем сад промешајте ги сите суви состојки, поточно сѐ освен кокосовото масло и оризовиот сируп. Потоа, растопете го кокосовото масло и сите состојки добро измешајте ги. На тавата ставете хартија за печење и на него рамномерно посипете ја смесата и печете околу 25 минути со повремено мешање за да е испечена подеднакво. Изладете ја и послужете ја со јогурт и свежо овошје по желба.

Исто така, ви предлагаме да го погледнете овој брз и лесен рецепт за вкусни безглутенски какао коцки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар