Античка техника за дишење која ќе ви помогне брзо да ја намалите вашата анксиозност

Античка техника за дишење која ќе ви помогне брзо да ја намалите вашата анксиозност

Анксиозноста е една од најчестите психолошки нарушувања на модерниот живот. Но, според статистиките помалку од 25% ја добиваат соодветната помош со цел да се справат со оваа состојба. Анксиозноста може да биде дел од генерализираното нарушување на анксиозноста, опсесивно-компулсивното нарушување, нападите на паника, како и пост-трауматично стресно нарушување. Доколку сметате дека и вие имате проблем со неа, а не сакате да пиете медикаменти, тогаш постојат неколку начини на кои можете да ја подобрите вашата состојба. Еден од овие начини е дишењето.

Анксиозноста е една од најчестите психолошки нарушувања на модерниот живот.

„Кога не добивате доволно кислород, вашиот мозок добива сигнал за опасност, па веднаш го става вашите ум и тело во состојба на анксиозност“, вели докторот Џонатан Дејвидсон. „Вашето дишење брзо станува сè поплитко и во екстремни случаи може да предизвика и целосен напад на паника, каде што личноста почнува пребрзо да дише и губи воздух.“

Според студиите, правилното дишење е клучот при намалувањето на анксиозноста, па токму оваа античка техника би можела да направи да се чувствувате подобро. Сепак, доколку ни таа не помага, а вие сепак чувствувате дека ви е потребна помош, не се плашете да им се обратите на професионалците.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар