4 совети како да го отстраните токсичниот стрес од телото

4 совети како да го отстраните токсичниот стрес од телото

Најверојатно сте имале долг ден и вашето тело и вашиот ум се исцрпени и чувствувате дека немате енергија. Овие неколку уникатни идеи за самопомош ќе ви помогнат да го зголемите вниманието и да се опуштите.

4 совети како да го отстраните токсичниот стрес од телото

1. Легнете на креветот, потпрете се на удобни перници и покријте се со ќебе. Исклучете ги светлата и ставете слушалки за да можете да слушате музика за медитирање.

2. Направете бања со етерично масло од лаванда за да се смирите и оставете го телефонот во друга просторија, но претходно исклучете го звукот.

3. Направете табла со фотографии од места од соништата и од други лични желби што ќе ве инспирираат. Некои од фотографиите може да вклучуваат идеи за претстојните патувања. Оваа активност е одлична кога се чувствувате изгубено или без инспирација и сакате да најдете ново хоби и нови интереси.

4. Одете во библиотека и позајмете неколку книги. Или купете ги книгите што ги сакате. Направете си чаша од вашиот омилен пијалак, сместете се на каучот, покријте се со ќебе и читајте барем еден час.

Погледнете ги и овие 5 едноставни навики за зголемување на продуктивноста и намалување на стресот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар