10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Кога времето заладува, може да биде навистина тешко да не качите некој килограм. Помеѓу намалената физичка активност и можноста да го сокриете телото под слоеви облека, речиси секој се здебелува барем малку во текот на зимата. Се разбира, многу е поважно да се чувствувате добро отколку да изгледате добро, па важно е да внимавате на исхраната и во текот на зимата. За среќа постојат неколку видови храна што можете да ги најдете многу лесно, а сигурно ќе ви помогнат да се справите со зимската депресија. Па, подобрете ги расположението и здравјето со овие 10 намирници.

1. Мандарини

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Најдобро е да ги консумирате мандарините во нивната сезона, односно од октомври до јануари. Не само што ова е можеби најсвежото овошје во текот на зимата, туку е полно и со витамин Ц. Сите знаеме колку е важен овој витамин за нашиот имунитет.

2. Јогурт

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Студениот воздух во зимата често резултира со многу сува кожа. Покрај редовното користење креми, храната што ја внесувате исто може да ви помогне. Јогуртот содржи ферментирано млеко кое може да ја подобри состојбата на вашата кожа.

Едно истражување открило дека жените кои јаделе јогурт четири недели, имале многу повлажна кожа за разлика од оние кои не го консумирале.

3. Јајца

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Јајцата се еден вид супер храна и тие се многу повеќе од добар извор на протеини. Јајцата се полни со минералот селен. Овој минерал е особено важен за имунитетот, а има и слични својства со колагенот кој ја подобрува состојбата на вашата кожа.

4. Калинка

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Не само што ова овошје е вкусно, туку е полно со витамин Ц. Всушност, во само една калинка има 48% од препорачаната дневна доза витамин Ц. Па наместо да пиете или да консумирате додатоци со овој витамин, изедете една калинка.

5. Авокадо

10 видови храна што се одлични за здравјето во студените месеци

Можеби не треба да ве убедуваме да јадете авокадо бидејќи е одлично во секој сезона. Но ќе го сакате уште повеќе кога ќе дознаете дека ви е од корист. Авокадото е богато со фолна киселина која може да го подобри вашето расположение.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар