10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

И покрај тоа што очилата имаат свои придобивки, како на пример, гледањето јасно, тие исто така можат да бидат и товар во вашето секојдневие. Оние кои носат очила секојдневно имаат проблеми кои останатите едноставно не можат да ги разберат. За среќа, овие неколку трикови можат да ги намалат вашите секојдневни нервози и да ви помогнат да живеете похармонично со вашите очила…

1. Намачкајте боја која свети во мрак на вашата кутија за очила со цел да можете полесно да ги најдете вашите очила во темница.

1-10-trikovi-shto-treba-da-gi-znaat-site-koi-nosat-ochila-www.kafepauza.mk_

2. Модификувајте ги вашите слушалки со цел да добиете поголема мекост.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

3. Ставете гумено ластиче околу вашиот шампон за коса за да можете да го разликувате од регенераторот.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

4. Микрофибер марамчињата се најдобри за чистење. Можете да ги чувате насекаде и не заборавајте често да ги перете.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

5. Овие очила за сонце можеби не изгледаат кул, но тие се евтини и соодветно стојат врз вашите очила. Тие се одлични за на плажа доколку не можете да си дозволите очила за сонце со диоптер.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

6. Израмнете ги вашите очила така што ќе ги поставите на рамна површина со цел да ја следите нивната стабилност и истовремено да ја гледате меѓусебната положба на носните перничиња.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

7. Ги изгубивте вашите очила? Кратковидите можат да го користат својот смартфон со цел да гледаат малку почисто.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

8. На овој начин со помош на вашите раце можете да гледате добро дури и без вашите очила.

9. Избегнувајте да ги чистите вашите очила со средства кои содржат алкохол, амонијак или белило бидејќи на тој начин можете да го уништите нивниот горен заштитен слој. Наместо тоа користете сјај за садови.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила

10. Заборавете на очилата кои паѓаат од вашето лице! Користете восок за очила кој ќе ги држи цврсто на носот.

10 трикови што треба да ги знаат сите кои носат очила


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар