Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Знаеме дека уметноста не распознава ниту пол, ниту раса, ниту возраст, но кучето Дагер е доказ дека дарбата и фините работи не прават разлика ниту во видот. Откако неговата сопственичка, Ивон Дагер, утврдила дека нејзиното милениче поседува редок и неверојатен талент да создава прекрасни апстрактни уметнички дела, таа решила веднаш да го охрабри тоа и го обезбедила својот кучешки Леонардо да Винчи со сиот потребен материјал за сликање. Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Луѓето не се единствените суштества кои се преокупирани со егзистенцијалните прашања и потрагата по вистинското „јас“

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Кучето Дагер, требало да биде тренирано куче – асистент за невладината организација за помош на лица со инвалидитет „Кучешки придружници за независност“.

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Но, еден ден неговата уметничка страна ги променила работите засекогаш

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Дагер набљудувал како неговата сопственичка Ивон слика и постојано се вртел околу неа

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

„Започна да ме подбуцнува и јас го прашав ‘Дагер, сакаш ли да нацрташ нешто?’ Тој само мрдна со опашката и јас реков во ред“, објаснува Ивон.

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Денес, Дагер на Њујоршката уметничка сцена е познат како Догвинчи

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Неговите уметнички дела се продаваат од 50 до 200 долари по слика

Запознајте го Догвинчи: Кучето сликар кое ги продава своите уметнички дела

Целиот профит оди на сметката на „Кучешките придружници за независност“. Во продолжение погледнете го Дагер во акција…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар