Волшебната Турција: 5 прекрасни места коишто сакаме да ги посетиме

Волшебната Турција: 5 прекрасни места коишто сакаме да ги посетиме

Турција е пространа и едноставно неверојатна земја што вреди да се посети повеќе од еднаш во животот. Откако ќе влезете во оваа фасцинантна земја полна со контрасти и шарени детали, брзо ќе сфатите дека има многу прекрасни и познати места кои треба да ги истражите.

Кристално чисто море, високи планини, рушевини од антички империи, мали идилични села, големи космополитски градови… Многу аспекти ја прават Турција толку уникатна и сезонски зачинета колоритна и впечатлива земја што постојано привлекува сѐ поголем број посетители.

Турција е едно од оние места што има по нешто за секого, бидете сигурни во ова. Го има брзиот град Истанбул, но и мирни места како Гоцек на јужниот брег. Таа е толку разновидна земја што не можете ни да замислите. Некои ќе сакаат енергичност и гужва, додека други ќе ја бараат смиреноста на селата. Затоа, ве носиме на кратко патување до најубавите турските градови.

Амасија

Сместена во црноморската област, Амасија е една од најубавите места во Турција. Таа се наоѓа покрај реката Јесилирмак и е уникатен и историски град кој лесно е да се посети ако веќе сте во таа област. Слободно истражувајте ги историските куќи во отомански стил, видете го замокот Амасија и откријте ги остатоците од кралот Каја. За вкусен ручек, појдете во Куќата Анадолу Манти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amasya Anadolu Mantı Evi (@amasyaanadolumantievi) on

Памуккале

Веднаш до вратата на Хиераполис, се наоѓаат терасите и термалните базени на Памуккале. Кога ќе пристигнете тука, нурнете во култни тераси, уживајте во античките римски столбови и истражете ја пештерата Каклик. Тоа е навистина посебно место.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chandee Thorburn (@chandee_thorburn) on

Гореме

Гореме е култна област што се наоѓа во Кападокија и е една од најдобрите дестинации во Турција што треба да ги видите. Исто така се наоѓа и на листата на светско наследство на УНЕСКО. Гореме е опколено со прекрасни карпи кои го прават ова место многу уникатно. Постојат стотици бајковити оџаци лоцирани помеѓу градби.

Ви препорачуваме да ја посетите Јаболковата црква, да ги разгледате Ортаханците и да ги пронајдете цртежите на Безирхане кои ќе ве остават без зборови. Потоа, посетете го музејот на отворено, погледнете ги оџаците од бајките и истражете ги гулабите и љубовните долините. Премногу е убаво за да се пропушти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chandee Thorburn (@chandee_thorburn) on

Истанбул

Бидејќи е град кој се протега на два континента, Истанбул е многу посебен за посета. И нуди толку многу што навистина ќе ви биде тешко да одлучите што најпрво да видите и да доживеете. Наша препорака е да ја истражите Сулејманијската џамија, да го погледнете историскиот центар и да уживате во внатрешноста на Сината џамија. Ако сакате да избегате од попладневната топлина, одете во музејот Рахми М. Коц или разгледајте ја Чаршијата Капали.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KRYSTINE ❀ Travel Girl (@krystinesc) on

Хиераполис

Лоциран на самиот врв на стари топлински извори, Хиераполис е едно од најдобрите антички градови во Турција што вредат да бидат посетени. Најдоброто нешто за Хиераполис е тоа што лесно може да се комбинира со патување во Памуккале и топлите извори кои ја прават целата оваа област позната.

По доаѓањето тука, не заборавајте да го погледнете Списокот на светското наследство на УНЕСКО, да го истражите амфитеатарот изграден од Хадријан и да го посетите Нимфеј во храмот на Аполо. Исто така, ако сте во посета на Мармарис или ако се наоѓате некаде на југозападниот брег, лесно е да отидете на еднодневна посета на Хиераполис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel | Camper | Adventure | (@ucurtmakiz) on

Автор: Антонина Велјановска


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар