Вистинската причина поради која луѓето носат слушалки, а тоа не е слушањето музика

Вистинската причина поради која луѓето носат слушалки, а тоа не е слушањето музика

Првенствено слушалките се користат кога сакаме да слушаме музика или кога гледаме филмови, но нивната употреба не е толку едноставна како што делува на прв поглед.

Вистинската причина поради која луѓето носат слушалки, а тоа не е слушањето музика

Истражувањето на германскиот Битком покажало дека дури 47% од луѓето ги носат слушалките за да се оттргнат од својата околина, а 42% од испитаниците ги користат за да делуваат недостапно на луѓето околу нив.

Секој петти испитаник ги користи слушалките за да ги извршува работните обврски без пречки, а исто толку од нив ги носат само како моден додаток. Интересно е и тоа што 23% од луѓето рекле дека воопшто не користат слушалки. Истражувањето покажало дека 70% од луѓето во Германија, постари од 16 години, поседуваат барем еден пар слушалки.

Светската здравствена организација вели дека треба да слушате гласна музика на слушалки барем еден час дневно. Сепак, можеби треба да ги користите слушалките и со нивната првична намена.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевничка која би живеела во приказна на Харуки Мураками, во режија на Вес Андерсон, со саундтрак на The Smiths.

Поврзани содржини

Остави коментар