Што ќе се случи кога ќе се откажете од кафето на еден месец?

Што ќе се случи кога ќе се откажете од кафето на еден месец?

Повеќето од нас го почнуваат денот со шолја кафе, и не можеме да го замислиме утрото без тој ритуал. Но, сигурно и вие како многу други, се имате прашувано што би се случило доколку се откажете од него. Една девојка решила да го направи токму тоа и го раскажува нејзиното искуство. Погледнете што ѝ се случило.

Прва недела: Првиот ден беше најтежок. Не можев да се сконцентрирам и само сакав да спијам. Преку неделата, пробував разни алтернативи – зелен или овошен чај, овошни салати – и некои од нив навистина помогнаа.

Втора недела: Почувствував огромна желба за кафе на почетокот на неделата и речиси не издржав. Но, го надминав искушението и се гордеам за тоа.

Трета недела: Заспивањето ми стана многу полесно. Нема превртување во креветот цел час. Ова е навистина добро.

Четврта недела: Будењето за на работа стана полесно. Потребно е да се будам во 6 наутро за да успеам да ги завршам сите работи, но секогаш си продолжував уште 10-тина минути. Сега се чувствувам многу подобро во врска со будењето наутро.

Што ми даде експериментот?

  • Подобар сон. Сега спијам цврсто и се чувствувам наспано дури и после 6 часа. Само ова е доволна причина да не продолжам со пиење кафе.
  • Повеќе енергија. Изгледа дека на одмореното тело не му е потребно кафе за да се разбуди. Исто така забележав и дека станав посмирена.
  • Подобар изглед. Здравиот сон направи да изгледам свежо и се ослободив од темните кругови под моите очи.
  • Нема повеќе зависност. Признавам, откако заврши експериментот веднаш отидов да се напијам кафе. И знаете што? Не беше ништо посебно. Не знам зошто сум го сакала толку многу.

Најважното нешто: Излезе дека не беше кафето она што го сакав толку многу, туку самиот ритуал на подготвување и пиење. На секој од нас му е потребно малку задоволство во секојдневната рутина.

Доколку и вие се одлучивте да го пробате експериментот, погледнете ги овие 3 чекори кои ќе ви помогнат во тоа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар