Се ближи Денот на вљубените: Прочитајте дел од најубавите цитати за љубовта!

Се ближи Денот на вљубените: Прочитајте дел од најубавите цитати за љубовта!

Понекогаш зборовите се доволни за да ги изразите вашите чувства. Во продолжение прочитајте дел од најубавите цитати за Денот на вљубените!

Се ближи Денот на вљубените: Прочитајте дел од најубавите цитати за љубовта!

„Те сакам затоа што твојата љубов ме прави подобар/а.“ – Непознат автор

„Размислувајќи за тебе, ме држи буден. Сонувајќи те, заспивам. Фактот дека сум со тебе ме одржува во живот.“ – Непознат автор

„Заслужувате бавна љубов. Некомплицирана. Без брзање. Стабилна. Доследна. Ја заслужувате таа љубов. Вие заслужувате некој кој е сигурен во вас, во кој сте сигурни.“ – Непознат автор

„Прв пат го најдов она што навистина можам да го сакам. Те најдов тебе“. – Џејн Ер од Шарлот Бронте

„Уште кога се запознавме, знаев дека сме посебни. Дека начинот на кој зборуваме и се смееме е различен од сите други. Дека никогаш нема да сретнам некој на кој можам да верувам колку што ти верувам тебе. И мислам дека повеќето луѓе го бараат целиот свој живот за да го најдат она што ние веќе го најдовме.“ – Непознат автор

„Ти си нешто помеѓу сон и чудо“. – Елизабет Барет Браунинг

„Вистинската љубов не се наоѓа, таа се гради.“ – Непознат автор

„Кога ќе те погледнам, го чувствувам тоа. Те гледам и дома сум“. – Дори од „Потрагата по Немо“

„Ако знам што е љубов, тоа е поради тебе.“ – Херман Хесе

„Те сакам. Со сите недостатоци, со сите грешки, со сите несовршености. Те сакам тебе, и само тебе“. – Непознат автор

„Бевме заедно. Останатото го заборавив“. – Волт Витмен

Откако ги прочитавте овие цитати, можеби ќе сакате да ги прочитате и најубавите цитати од Руми за животот и љубовта.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар