Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Во денешно време толку многу сме навикнати да позираме што не можеме да замислиме да ни помине денот без да направиме барем една фотографија. Но, во поголемиот број случаи тоа завршува со еден куп избрзани селфиња, кои многу се разликуваат од професионалната фотосесија, при која нема да можете да се потпрете на сите тие филтри кои ги покриваат вашите недостатоци. Само професионалната фотографија може вистински да го долови надворешниот изглед, со тоа што ќе ги покаже и црвенилото од кое толку се срамиме, но и цртите кои нѐ прават привлечни. Прочитајте ги следниве професионални совети кои ќе ви помогнат да изгледате совршено на секоја фотографија…

Одбегнувајте да се сликате од низок агол

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Фотографирањето од ниски агли ќе направи да изгледате напнато и ќе ви додаде неколку килограми. Најдобро е да се сликате со фотоапаратот поставен во висина на вашите очи и на тој начин нема да изгледате полничко или да добиете двојна брада на фотографиите.

Немојте да се сликате ниту од високи агли

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

На фотографиите направени од висок агол вашата глава ќе изгледа непропорционално голема во однос на останатиот дел од телото. Но, можете да ризикувате доколку сакате да изгледате неверојатно слатко на фотографијата.

Откријте која е вашата убава страна

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Цртите на лицето се асиметрични речиси кај сите луѓе. Имајќи го тоа на ум, откријте која ваша страна изгледа подобро и свртете ја кон фотоапаратот за време на сликањето.

Не ги собирајте образите

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Ако не сакате да ги истакнете образите, немојте да ги собирате. Само поставете го лицето на растојание од три четвртини од фотоапаратот и притиснете го јазикот на горниот дел од вашата усна празнина.

Усовршете ја техниката на мижуркање

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Ако очите ви се широко отворени, а веѓите подигнати тоа ќе му даде изненаден израз на вашето лице. За време на фотосесиите најдобро е по малку да мижуркате со очите. Тоа ќе го направи вашиот поглед посамоуверен и привлечен.

Обидете се да не се муртите

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Не само што муртењето ќе му даде заканувачки израз на лицето, туку и вашиот нос ќе делува подолго. Најдобро е да гледате право во фотоапаратот кога се сликате.

Подигнете ја брадата

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Кога се сликате од страна малку подигнете ја брадата за да го направите вашето лице поизразно. Благодарение на овој едноставен трик, вашите образи и врат ќе изгледаат потенки.

Не ги напрчувајте усните

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Кога сакате да испратите бакнеж за камерата, обидете се да не претерувате со глумата. Во спротивно може да изгледате смешно.

Смејте се природно

Професионални совети благодарение на кои никогаш повеќе нема да излезете лошо на фотографија

Едноставната, опуштена насмевка ќе направи вашето лице да изгледа поприродно, додека, пак, широката насмевка само ќе ги истакне вашите брчки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар