Париз – најпосакувана дестинација на туристите

Светската трговска организација соопшти дека оваа година ќе се стигне до бројката 1 милијарда луѓе кои патувале во странска држава како туристи. Според прибраните податоци, најпосетувани земји се Франција, САД и Кина. Регионалниот директор на организацијата за Јужна и Северна Америка, Карлос Воглер проценува дека до оваа бројка ќе се стигне оваа година наесен.Париз најпосакувана дестинација на туриститеБројот на туристи кои патувале до овој период од годината за разлика од истиот период лани, е зголемен за 4%. Во бројот на луѓе кои влегуваат во оваа класификација, се само оние кои преноќиле барем една ноќ во друга држава, додека на пример луѓето кои се појдени на крстарење не влегуваат во „пописот“.

Според анализите до 2020 година, бројот ќе се зголеми на 1,4 милијарди туристи, додека во 2030 година до 1,8 туристи на светско ниво. Убедливо најпосетуван град од туристите е главниот град на Франција, вечниот град Париз. Да погледнеме зошто е тоа така. Париз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туриститеПариз најпосакувана дестинација на туристите


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар