Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

Жабите се веројатно некои од најфасцинантните животни на планетата. Нашите пријатели водоземци доаѓаат во разни видови, секој со свои уникатни атрибути и физиологија. Додека некои можат да се пофалат со проѕирна кожа или неверојатни комбинации на бои, други се повешти во мешањето, односно сè додека не станат интернет-сензација. Постои една неверојатна жаба која моментално кружи на социјалните мрежи, а луѓето не се баш сигурни што да направат со тоа.

Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

На почетокот на овој месец, еден корисник на Твитер објави слики од „ретко суштество“ со заоблено тело и чудно лице. Оттогаш, тој е ретвитуван, лајкуван и споделуван илјадници пати, среде многу различни реакции. Корисникот на Твитер е „биолог за заштита опседнат со жаби“ и потврди дека ова суштество е, всушност, вид жаба познат како Glyphoglossus molossus. Причината што е толку дебела и подуена е што се полни со воздух во самоодбрана, па така изгледа голема и заканувачка.

Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

Оваа неверојатна жаба е толку голема што луѓето не веруваат дека е вистинска

Запознајте ги Ромео и Каспер: Весело куче и намуртена мачка кои се најдобри пријатели.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Остави коментар