Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Највисокиот човек и најниската жена на светот се сретнале и се дружеле во Каиро, Египет за време на викендот. Султан Косен, 34, е висок неверојатни 2,51 метри, а Џијоти Амге, 24, е висока само 60 сантиметри.

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Косен и Амге биле поканети во Каиро со цел да се промовира туризмот во главниот град на Египет.

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Косен е фармер од Турција и го држи рекордот за највисокиот човек од февруари 2011-та година. Исто така го држи рекордот и за најголеми дланки – 28,5 сантиметри од зглобот до врвот на средниот прст. Висината на Косен е последица од хипофизен гигантизам, нарушување каде што телото произведува премногу од хормонот за растење. Поради проблеми со ‘рбетот, Косен користи патерици за одење. Во 2010-та година имал успешна операција за отстранување на тумор од хипофизната жлезда со цел да престане неговото растење.

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Амге, актерка од Индија, има еден вид џуџесто нарушување познато како ахондроплазма. Официјално била прогласена за најниската жена на 16-ти декември, 2011-та година, на нејзиниот 18-ти роденден. Својата прва голема улога ја добила во четвртата сезона од ТВ серијата „Американска хорор приказна“ (American Horror Story). Исто така се има појавувано и во неколку индиски реални телевизиски шоуа.

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Ова е прва средба помеѓу рекордерите, а тие го опишале патувањето како остварување на сон.

Неверојатна средба помеѓу највисокиот човек и најниската жена на светот

Кога сме веќе кај рекордери, погледнете ги и најголемите секс рекорди.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар