Натпревар помеѓу кучиња-сурфери на бранови

Натпревар помеѓу кучиња-сурфери на бранови

На натпреварот во сурфање на бранови, во кој учесници се кучиња-сурфери, а се одржува по шести пат во заливот на одморалиштето Луис Коронадо, присуствувале стотици локални граѓани од САД. Повеќе од педесет кучиња со различни големини и раси, се собрале по должината на брегот на калифорниската плажа Империјал на 5 јуни 2011 за да бидат дел од едно натпреварувачко јавање на бранови. Натпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиКучињата се натпреварувале во 10-минутни периоди, во кои се обидувале да „уловат“ барем два бранови. Периодите биле поделени во три категории: мали кучиња, големи кучиња и кучиња кои сурфаат во тандем. Судиите барале самодоверба во четвороножните сурфери, сурфање на долги бранови и оформено чувство за стил во овој спорт.Натпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиПобедниците на овој натпревар добиваат специјален туристички пакет во одморалиштето Луис Коронадо. Целиот профит од овој натпревар е дониран на DonorsChoose.org, онлајн-форум, кој им овозможува на професорите кои работат во државните училишта во Сан Диего, да побаруваат и да примаат финансиска поддршка од приватни спонзори за училиштен прибор.Натпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на брановиНатпревар помеѓу кучиња – сурфери на бранови———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар