Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Повеќето луѓе се соочиле со смртта на некој сакан. Без разлика дали тоа било човек или милениче, болката е иста. Знаеме дека смртта е нормален дел од животот, но секој од нас тешко го преболува ова разделување.

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Секогаш би било добро да имате нешто во физичка што ќе ве посетува на личноста што сте ја изгубиле. Нешто што ќе ги држи саканите луѓе или животни блиску до вас.

Компанијата Davenport Memorial Glass нашла начин да го направи ова. Оваа компанија создава неверојатни спомени, комбинирајќи стакло и малку пепел од саканите. Лесно можете да добиете шепа од вашето милениче што ќе ја носите насекаде со вас. Според нивниот веб-сајт, од компанијата се обидуваат да создадат физичка меморија, така што луѓето ќе можат да се сеќаваат на прекрасните моменти што ги поминале со нивните омилени луѓе или миленици.

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Воглавно, потешко е да направите спомен од вашето милениче. Речиси и да не постојат погреби за миленичиња и иако има гробишта за нив, тие се навистина ретки. Миленичињата не добиваат надгробна плоча или споменик како и луѓето. Токму поради тоа, оваа компанија прави разлика.

Основачот на бизнисот, Камерон Дејвенпорт, во 2003-та година научил како да прави изработки од стакло. Решил да се фокусира на уметноста и да направи нешто повеќе од тоа. Кога го изгубил неговиот пријател, бил очаен. Како спомен добил само малку пепел од неговото тело. Па, решил да направи стаклена топка од оваа пепел. Идејата расцутила и наскоро луѓето почнале да бараат стаклени предмети за спомен од нивните сакани. Оттогаш, идејата само растела.

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Воглавно, изработката на овие предмети не е лесна, а Камерон изјавил дека можеби некогаш ќе ја сподели неговата тајна. Уште подобро е што тој не само што ги изработува предметите, туку се обидува и да се поврзе со муштериите и се вклучува во нивниот процес на жалење со цел да добие појасна слика. Ова воопшто не е лесно за него, но токму тоа му помага да го создаде совршениот спомен за секого.

На крај, сè што сака да направи е да ги насмее другите додека тагуваат, и изгледа дека одлично му оди. А токму тоа е најважното.

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Компанија ја претвора пепелта од починатите миленичиња во стаклени украси за спомен

Знаевте ли дека губењето милениче е потрагично отколку што мислат повеќето луѓе?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар