16 антички, а генијални трикови кои ќе ви помогнат во секојдневиот живот

16 антички, а генијални трикови кои ќе ви помогнат во секојдневиот живот

Во 1910 година една компанија објавила 100 картички каде што биле испишани антички корисни трикови. Кој би знаел дека тие би биле употребливи и по сто и повеќе години? Погледнете дел од нив што можете да ги примените и во денешното секојдневие.

1. Како да ги оживеете цвеќињата

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

За да ги подмладите изумрените цвеќиња, ставете ги во топла вода. Како што таа ќе се олади, така цвеќињата ќе оживуваат. Потоа само отсечете ги стеблата и ставете ги цвеќињата во студена вода.

2. Како да ги измиете шишињата

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

Измијте ја внатрешноста на шишето така што ќе ја наполните со вода и песок и протресувајте силно.

3. Како да ги отстраните дамките од мастило

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

Ако сте го измачкале вашето марамче со мастило, веднаш ставете го во млеко. По одредено време, дамките ќе исчезнат.

4. Откријте ја влагата во креветот

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

За да дознаете дали имате влага во креветот, ставете мало огледало помеѓу чаршафите. Ако тоа се замагли по неколку минути, дури и да е малку, подобро да не спиете таму.

5. Како да запрете разбеснат коњ

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

Не брзајте напред, туку останете на безбедно растојание и потпрете се. Потоа, земете ги уздите и застанете го коњот со вашата слободна рака. Не бидете премногу гласни, затоа што со тоа ќе го исплашите коњот.

6. Како да сварите напукнати јајца

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

За да ги сварите напукнатите јајца, сѐ што треба е да додадете само малку оцет во водата.

7. Како да тестирате путер

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

Намачкајте малку путер на парче хартија и ставете го на оган. Чистиот путер ќе мириса пријатно, додека пак оној измешан со маргарин ќе има малку непријатен мирис.

8. Како да извадите дел од стакло

16 стари, а генијални трикови кои ќе ви помогнат многу

Наполнете мало шише со топла вода и неговиот врв притиснете го до местото каде што се наоѓа стаклото. Водата што ќе се лади ќе ја цица вашата кожа, па наскоро ќе бидете во можност да го отстраните стаклото.

Погледнете уште 8 корисни трикови на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар